utorok, 15. mája 2012

Obyčajní ľudia

Volil som Obyčajných ľudí. Nie, že by som bol nejaký extra fanúšik pána Matoviča a mám voči nemu dosť výhrad, ale koncept strany, ktorá má za cieľ nechať každého poslanca hlasovať podľa svojho presvedčenia je podľa mňa rozumný. Volič môže ukázať, ktorí konkrétni ľudia, s ktorými konkrétnymi názormi sú mu najbližší. Hneď sa však začali objavovať veci, ktoré mi dosť prekážali, a začal som uvažovať, či som hlasoval správne.

Prvou vecou bolo požehnanie od pána Škripeka, ktoré podľa mňa do parlamentu štátu, ktorý je podľa ústavy sekulárny (Prvý oddiel ZÁKLADNÉ USTANOVENIA Čl.1 (1) Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.) nepatrí. Nechcem obmedzovať jeho náboženskú slobodu, ak chce chodiť kázať do kostola alebo na námestí, prosím, ale jednoducho v parlamente sekulárneho štátu mi príde takéto vyjadrovanie divné.

Toto však bolo ešte v pohode stráviteľné. Síce nič podľa môjho gusta, ale nikomu to v podstate neublížilo, aj keď to tam podľa mňa nepatrilo. Potom sa však vyjadril pán Kuffa k homosexuálom, čo už bola trochu iná káva. V tomto momente som si povedal, že aj napriek princípu na akom by mali Obyčajní ľudia fungovať, dominuje tam silno ortodoxne kresťanské presvedčenie, čo vôbec nie je podľa môjho gusta. Navyše takéto vyhlásenie na základe náboženského presvedčenia sa už podľa mňa dostáva do rozporu s ústavou, a ak chce poslanec NR SR takéto niečo na parlamentnej pôde tvrdiť, mal byť mať pripravené naozaj silné argumenty.

Podobné vyjadrenie podľa mňa nemôže povedať niekto zo zdravým úsudkom alebo niekto, kto si váži základné ľudské práva. Ako o mne možno viete, nemám rád keď sa náboženstvo mieša do politiky, štátu, spoločenských otázok a vedy. A aj tento výrok pána Kuffu je na prvý pohľad silno ovplyvnený jeho náboženským presvedčením a nemá reálne základy.

A tak ubehlo pár dní a povedal som si, že ak to takto pôjde ďalej, Obyčají ľudia u mňa nadobro skončili. Potom však prišlo toto video


Od pána Kuffu som čakal ospravedlnenie, aj keď možno jeho výroky prikrášlili média, mal sa ospravedlniť. Mal objasniť presne čo myslel, ale pravdepodobne by to nebolo ďaleko od názoru, že homosexuáli sú chorí, a mali by sa liečiť. Samozrejme, od neho sa ospravedlnenia asi nedočkajú.

Potom sa však postavil za mikrofón pán Mičovský, ktorý sa k problematike postavil vecne a ukázal, že nie všetci v OĽ sú fanatickí kresťania.

Obyčajní ľudia však ešte majú pred sebou dlhú cestu k tomu, aby ma presvedčili, že som hlasoval správne. A samozrejme prídu omnoho ťažšie a zložitejšie témy, ktoré ukážu, či sa do parlamentu prekrúžkovali tí správni ľudia. 

Pri pánovi Kuffovi som takmer presvedčený, že tomu tak nie je, ale to sa samozrejme môže zmeniť. Pri ostatných sa uvidí, pán Mičovský si našliapol celkom fajn. 

Myslím že OĽ je dobrý koncept, do budúcnosti bude ale dôležité, akí ľudia sa na kandidátku dostanú a hlavne aby voliči naozaj dávali preferenčné hlasy konkrétnym ľuďom podľa ich názorov a činov.

pošli na vybrali.sme.sk