štvrtok, 8. marca 2012

Byrokracia

Opäť potrebujem potvrdenie o návšteve školy. Teda nie ja, oco ho potrebuje priniesť na nejaký úrad. A opäť sa chytám za hlavu. Ako je možné, že sa niečo vo svete informačných technológií rozšírených úplne všade ešte niečo také deje?

Naozaj je taký problém vybudovať informačný systém, kde by si úradník dohľadal na pár klikov všetky dokumenty a potvrdenia ktoré potrebuje? Technický problém by to určite nebol a aj napriek počiatočným nákladom by sa v konečnom dôsledku ušetrili nielen peniaze, ale aj čas a papiere.

Je problém s bezpečnosťou? Samozrejme žiadny systém nemôže byť nikdy na sto percent bezpečný. Avšak prístup k údajom sa dá jasne zadefinovať tak, aby každý úradník mohol pristupovať len k údajom ktoré potrebuje a len vtedy keď ich potrebuje. Systém by mohol tiež byť oddelený od internetu, čím by sa výrazne minimalizovali možnosti zásahu zvonka.

Prečo toto ešte politici nedokázali presadiť? Naozaj nevidia, že by tým urýchlili všetko v tomto štáte a pomohli by všetkým, ako ľuďom tak aj úradníkom? Ak je väčšina na úrovni nášho pána prezidenta, ktorý si myslí, že Google slúži na komunikáciu po internete (možno prorokoval Google+), tak sa nečudujem, že sa nič nedeje.

Politici nestíhajú nielen ekonomický, ale aj technologický vývoj. Tu ešte v omnoho väčšej miere. Navyše tu existujú v podstate veľmi jednoduché a rýchle riešenia, ktoré by urýchlili a zlepšili chod tohto štátu a aj život jeho občanov.

Politikom však asi o takéto veci nejde. Možno preto, že zatiaľ nikto vo vláde nemal kamaráta, ktorý vlastní IT podnik, ktorý by mohol podobný systém dodať.

pošli na vybrali.sme.sk